Kategorien
Nasłuchy, radio, świat szeroki

Nasłuchy, część trzecia; Ale Chińszczyzna!

Dzisiejszy wpis mało techniczny, krótki, zwięzły i na temat.
Kto bowiem nie zna tego dostojnego, zagranego z pełną pompą intra, ten albo nie uważał na lekcjach geografii, albo zwyczajnie nie jest nasłuchowcem.

Tym samym trzeci, wielki, do tego niezbyt demokratyczny kraj Azji odwiedzony.
Audycji Chińskiego Radia Międzynarodowego, bo o nim mowa, można słuchać codziennie, po godz 21 naszego czasu w paśmie 41 i 49 metrów, z nadajników bezpośrednio z Chin.
Tu odbiór w Zagłębiu, przy użyciu profesjonalnego odbiornika Kiwi SDR, oczywiscie, z włączoną, preferowaną przeze mnie detekcją synchroniczną.
W Polsce przy odrobinie zabawy da się to odebrać nawet na przysłowiowym gwoździu.
częstotliwość 6020 jest niemal ciągłą ofiarą nadającej na niej stacji z szyfrowanym, (tak, niestety nie zdekodujecie), przekazem RTTY.
Jakże mi, drodzy czytelnicy z tego powodu… Wszystko jedno!

Początek to chwila relaksu przy pięknej muzyce RTTY, później następuje gwóźdź programu, po czym próbka pięknej polszczyzny pani Chinki.

P.S.: Specjalistą od Chińskiego nie jestem, ale jeśli dobrze rozumiem, identyfikacja stacji mianowicie "chińskie radio międzynarodowe" ćwiczy w zasadzie wszystkie tony używane w jęz. chińskim.

Kategorien
Nasłuchy, radio, świat szeroki

W oczekiwaniu na Q & A

Ave,

Pytamia spływają, może nie jakimś zabójczym tempem jednak nadal to robią i chwała Wam za to.

W oczekiwaniu na popisy intelektualne w postaci odpowiedzi, przynoszę wam odrobinę tego, co lubię robić "po godzinach" czyli jednego ze swoich hobby.
Nasłuchy, bo onich mowa, nie raz doprowadziły mnie do spania w dzień, nie spania w nocy, względnie poznania doskonałości działania ibuprofenu, gdy łeb ewidentnie odmawiał posłuszeństwa, i to bez grama c2H5OH.

Jak zaczynać nową kategorię, to z grubej rury.
Na początek idzie więc przeurocze nagranie z jeszcze bardziej "uroczego" kraju, wbrew pozorom powszechnego na falach średnich i krótkich, choć, nie tak znów oczywistego w naszych szerokościach geograficznych.

Użytym odbiornikiem był kontrolowany zdalnie Kiwi SDR, w okolicy nowosibirska, zaś nagrania dokonałem jakoś w wakacje.
Przy okazji, można tu zaobserwować egzotyczne dla nas w Europie zachowanie propagacji australazjatyckiej lub jak kto woli tropikalnej występującej w sytuacjach, gdy u nas jest lato a na drugiej półkuli zima i na odwrót.
Tu co prawda półkula jest ta sama, niemniej odległość wystarczająca do wytworzenia się jej namiastki.
W dużym skrócie charakteryzuje się ona dużo większą liczbą odbić tego samego sygnału, wszystko przez to, jaki kształt linii "na globusie" dzielił odbiornik od nadajnika, oraz, bardzo niskie, "tropikalne" pasmo nadawania (uśredniona długośc fali to 90 metrów).
Nie bez znaczenia jest też fakt, że pośrednio, w tej konkretnej linii sygnał mija sporo oceanu i ogólnie teren nazwijmy to zurbanizowany mniej niż bardziej.
Zjawisko jest tak silne, że nawet użyty przeze mnie detektor synchroniczny, gubił się czasem biedny jak dziecko we mgle, w którą stronę ma korygować obwiednię i fazę sygnału.

Jaki to kraj? odpowiedź będzie dość oczywista, zatem skupię się na poszczególnych elementach programowych.:
Dwie pieśni, konkretniej hymn wodza Kim Dzong Ila, później o ile pamiętam podobny, tym razem ku czci Kim Ir Sena.
potem fragment newsów, więc ciekawscy pewnie przez jakiś chat GPT czy inny whisper mogą próbować tłumaczyć.

Teraz jeszcze odrobina oficjalności dla potencjalnych czytelników z Korei południowej.:

이 방송에 모든 내용들은 즐거움과 교육적인 목적만을 위한 것이라는점을 반드시 유념해두세요. 대한민국과 북한으로
부터 온 어떠한 선전물들은 어느 한쪽을 편애하며 퍼뜨리는 수단이 아닌 순수한 교육적인 것임을 알려드립니다.

EltenLink